Hakem

Nesir: Edebiyat Araştırmaları Dergisi'nde çift-kör hakemlik uygulanır. Hem değerlendirmeyi yapan hakemin hem de yazarın kimliği saklı tutulur. Gizlilik inceleme süreci boyunca devam eder.

Nesir: Edebiyat Araştırmaları Dergisi'ne gönderilen makaleler iki hakem tarafından değerlendirilir. Hakemlerden birinin olumsuz, diğerinin olumlu görüş bildirmesi durumunda Yayın Kurulu hakem raporlarını inceleyerek makalenin işlem sürecini üçüncü bir hakeme gönderme yönünde ya da yazarına iade etme şeklinde belirler. Makalenin yayımlanabilmesi için en az iki hakemin olumlu görüş bildirmesi gerekir. Hakemler değerlendirme sonucunu editöre gönderirken aşağıdaki adımları izlemelidir:

A) Makale Değerlendirme Sonucunu İletmek İçin Sisteme Giriş

Sisteme iki şekilde girilebilir:
1) Nesir: Edebiyat Araştırmaları Dergisi makalelerin değerlendirmesinde hakemlere kolaylık sağlamak bakımından tek tıkla hakem erişimi seçeneğini kullanır. Dolayısıyla dergi değerlendirme sayfasına ulaşabilmek için editör tarafından gönderilen değerlendirme istek postasının içindeki bağlantıya tıklanması yeterlidir. Bu bağlantı hakeme özel üretilmiştir ve kullanıcı adı ve şifreye gerek kalmadan doğrudan sisteme giriş yapmaya aracılık eder.

2) İsteğe bağlı olarak aşağıdaki adımlar izelenerek de sisteme giriş yapılabilir:

  • Dergi sayfasına giriniz.
  • Gezinme çubuğundaki Kullanıcı seçeneği aracılığı ile sisteme giriş yapınız.
  • Değerlendirilmek üzere gönderilen makale adı/adları Etkin Öneri sayfasında listelenecektir. Değerlendirme sayfasına geçmek için makale adı üzerine tıklayınız.
  • Değerlendirme sayfasında öncelikle "Değerlendirilecek Başvurular" ve " Değerlendirme Zamanlaması" başlıklarına göz atınız.
  • Kullanıcı adı ve şifrenizi anımsamıyorsanız Kullanıcı seçeneği kısmında "Şifrenizi mi unuttunuz?" bağlantısı aracılığı ile şifrenizin gönderilmesini sağlayabilirsiniz.

B) Değerlendirme Basamakları

"Değerlendirme basamaklarını kontrol ediniz" başlığı altında sırasıyla:

1) Editörün bilgilendirilmesi ve diğer adımların aktif hale gelebilmesi için Değerlendirmeyi Yapacağım ifadesinin yanıdaki simgeye tıklayınız. Değerlendirmeyi kabul etmiyorsanız Değerlendirmeyi Yapamayacağım ifadesinin yanındaki simgeye tıklarak otomatik olarak oluşturulacak e-maili editöre gönderiniz. Değerlendirmeyi kabul ettiyseniz bundan sonraki basamakları sırasıyla izleyerek değerlendirmenizi tamamlayınız.

2) Hakem Rehberi inceleme uyarısı bilgilendirme bakımından bu adımda verilir.

3) Değerlendirilmek üzere sunulan makaleyi ve varsa eklerini açmak/indirmek için dosya isim/isimlerine tıklayınız. Değerlendirmenizi ekrandan yapabileceğiniz gibi bilgisayarınıza kaydederek de yapabilirsiniz. Eğer makaleyi bilgisayarınıza indirdiyseniz veya çıktısını aldıysanız, sistemden çıkış yapabilirsiniz. İncelemenizi tamamlayınca yeniden sisteme giriş yaparak kalan adımları takip ederek değerlendirmenizi tamamlayabilirsiniz.

4) Bu adımdaki ifadenin sonunda aktif hale gelecek simgeye tıklayarak, makalenin değerlendirlimesiyle ilgili görüş ve yorumlarınızı editöre iletmek üzere açılacak değerlendirme formuna yazabilirsiniz.

5) Eğer değerlendirmenizi başka bir ortamda hazırladıysanız (Ör. MS Word), dosyanızı bu seçenekteki Dosya Gönder seçeneği aracılığı ile editöre iletilmek üzere sisteme yükleyebilirsiniz.

6) Bu adımda değerlendirme sonucu editöre iletilir. Değerlendirmenizi editöre göndermek için 3. adımdaki bağlantıda verilen simgeye tıklayarak açılacak formu doldurunuz. Eğer bu forma ek olarak bir dosya yüklemek isterseniz 5. adımdaki dosya yolu seçeneğini kullanabilirsiniz. 4. adımda formu doldurduktan sonra 6. adımdaki değerlendirme seçenekleri aktif hale gelecektir. Bu aşamada makale ile ilgili kararınızı Öneri kutusundaki seçereklerden uygun olanını seçerek editöre iletilmek üzere sisteme kaydedebilirsiniz. Değerlendirmeyi Editöre Gönder butonuna tıklayınca size sorulan "Kararınızı kaydettikten sonra bu değerlendirmede başka bir değişiklik yapamazsınız! Devam etmek istiyor musunuz?" şeklinde onay istenecektir. Seçenek onaylanınca ekrana gelen hazır e-posta gönderme penceresi aracılığı ile sonucu editöre bildiriniz. Bu işlemin ardından sistem değerlendirme raporunu ekrana yansıtacaktır.

Hakemlerin raporları tamamlandıktan sonra yazılar, Yayın Kurulu’nun onaylaması durumunda yayıma hazır hale gelir ve kabul sırası dikkate alınarak uygun görülen sayıda yayımlanır.